„ღვინის მწარმოებლებმა კარგად იციან ხარისხიანი ღვინის წარმოებისთვის რამდენად მნიშვნელოვანია ვაზის ნერგების ხარისხი, გაშენების ექსპოზიცია, ნიადაგის შემადგენლობა, ვაზის ჯიშებს. კომერციული ვენახების გაშენების დროს, ყველაფერი უნდა შეესაბამებოდეს იმ სტანდარტს, რაც საშუალებას იძლევა, მივიღოთ ხარისხიანი ყურძნის მოსავალი და შესაბამისად, ხარისხიანი ღვინო. თუ ამ ყველაფერს მეწარმე გაითვალისწინებს, მას არ შეექმნება გაშენების თანხმობის მიღებაში დაბრკოლება. მსოფლიო გლობალურ ბაზარზე ღვინის მოხმარების კლების და ბაზარზე არსებული მაღალი კონკურენციის ფონზე, ეს არის ერთადერთი გზა, რომ მოხდეს უმაღლესი ხარისხის პროდუქტის წარმოება“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ლევან მეხუზლამ.
ავტოსაგზაო შემთხვევა მოხდა თელავში, მშვიდობის ქუჩაზე. ერთმანეთს ტრაქტორი და ,,ოპელ კომბოს,, მარკის ავტომობილი შეეჯახნენ.
1771519882
უკრაინის ომი შინაურ ცხოველებზეც მოქმედებს. ჟურნალ Evolutionary Applications-ში და „ნიუ-იორკ ტაიმსის“ მიერ გაშუქებული კვლევის თანახმად, კონფლიქტმა ფუნდამენტურად შეცვალა ფრონტის ხაზზე უპატრონოდ დარჩენილი და გადარჩენილი ძაღლები, - წერს ფრანგული 20minutes-ი.
1771513931
ბოლო წლებში ძალიან ბევრი მასშტაბური და მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურული პროექტი ხორციელდება რეგიონებში ცენტრალური ხელისუფლების მიერ და, ასევე, მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი მიზნობრივი დაფინანსებები ინფრასტრუქტურის მიმართულებებით, მათ შორის, განსაკუთრებით თვითმმართველ ქალაქებში, - ამის შესახებ ფოთის მუნიციპალიტეტის მერმა ბექა ვაჭარაძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
1771512975
ახალქალაქი - სომხეთის რესპუბლიკის საზღვრის მონაკვეთზე.